Czy warto zdecydować się na leasing prywatny?

Leasing to – wbrew pozorom – nie tylko przywilej dla osób prawnych, czyli firm i przedsiębiorstw. Istnieje również leasing konsumencki, który – jak sama nazwa wskazuje – jest dla konsumentów i oferują go firmy leasingowe.

Czym właściwie jest?

Leasing dla konsumentów jest określany jako leasing prywatny. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej dedykowanej osobom fizycznym, czyli tym, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.

Polega on na użytkowaniu jakiegoś przedmiotu, najczęściej samochodu. W zamian konsument opłaca miesięczne raty w wysokości zapisanej w umowie z firmą leasingową, która kupuje pojazd. Klient użytkuje samochód przez określony czas, jednakże nie jest jego właścicielem do momentu spłaty wszystkich rat. Po spłaceniu zobowiązań, konsument może odkupić auto, bądź „wymienić” na nowszy model. Kupno najczęściej odbywa się za jeden procent początkowej wartości. Dopóki konsument nie spłaci ostatniej raty, w dowodzie rejestracyjnym właścicielem jest firma leasingowa. Później jednak to osoba użytkująca do tej pory samochód posiada pierwszeństwo jego wykupu.

Leasing to również alternatywa dla kredytu samochodowego, a także gotówkowego. Koszty leasingu najczęściej są znacznie niższe od kosztów kredytu. Wszystko to za sprawą tego, że formalnie właścicielem auta jest firma leasingowa, która zarabia na robieniu odpisów amortyzacyjnych za samochód, z którego korzysta konsument.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to celowe zobowiązanie związane z zakupem pojazdu. W odróżnieniu jednak od leasingu, kredyt sprawia, że jego klient natychmiast staje się właścicielem pojazdu i jest nim również po zakończeniu umowy.

Różnice pomiędzy kredytem a leasingiem

Najważniejszą różnicą pomiędzy leasingiem a kredytem samochodowym jest prawo własności do samochodu. W przypadku leasingu, właścicielem – do momentu spłaty wszystkich rat zapisanych w umowie – jest firma leasingowa. W przypadku kredytu jest nim kredytobiorca od samego początku, zarówno w trakcie spłat zadłużenia, jak i później.  Należy pamiętać, że biorąc kredyt na samochód, jej właściciel nie posiada żadnych limitów kilometrów w przeciwieństwie do konsumenta leasingu. Firma ustala górną granicę, a po jej przekroczeniu może naliczyć użytkownikowi dodatkowe opłaty.

Firma leasingowa w trakcie załatwiania formalności wymaga tylko dokumentu potwierdzającego tożsamość konsumenta oraz – później – udokumentowanie dochodów. Kredyt ma bardziej złożoną weryfikację. Oprócz dokumentów tożsamości, bank wymaga również dokumentacji pojazdu, które pozwolą zweryfikować jego wartość i jakość.