Propozycja pracy

Kiedy dostajemy propozycję pracy za granicą na dużo lepszych warunkach niż te, które mamy w Polsce, to bardzo często postanawiamy się na nią zgodzić. Jest to w pełni zrozumiałe szczególnie w przypadku osób, które mają na utrzymaniu rodzinę lub duży dom, który naprawdę sporo kosztuje. Sama decyzja o wyjeździe jest z reguły bardzo prosta i jeśli nasza rodzina rozumie nasze potrzeby, to w pełni ją zrozumie. Jednakże największe problemy mogą na nas czekać w pracy, z której często nie jest się łatwo na szybko uwolnić. 

Zobowiązania prawne

Podczas podpisywania umowy o pracę zobowiązujemy się do tego, że w przypadku rezygnacji będziemy musieli złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, które trzeba złożyć bardzo często nawet na 3 miesiące przed opuszczeniem naszego stanowiska pracy. Jest to naprawdę bardzo długi okres czasu i jeśli ktoś dostaje propozycję wyjazdu za granicę, to najczęściej na podjęcie decyzji ma tylko kilka dni. Wtedy musimy liczyć na łaskę szefa i na to, że darzy nas dużym szacunkiem, który zdołaliśmy zbudować sobie na przełomie ostatnich lat. 

Szybsze rozwiązanie umowy

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, lub kilka innych form podania sobie ręki i pożegnania szybciej, to sposoby na obejście niektórych zawiłości prawnych. Wielu pracodawców postanawia puścić pracownika za granicę i nie robić mu żadnych problemów w dalszym rozwoju zawodowym. Dlatego też udaje się dojść do porozumienia i uwolnić się ze starej pracy nawet tego samego dnia. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób byliśmy zżyci z pracodawcą. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że rozwiązanie za porozumieniem stron jest najlepszą opcją, cytując za branżowym portalem Kapitalni.org:

Najlepszy wariant pożegnania z firmą to rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Wtedy obie strony, czyli pracodawca i pracownik, ustalają termin i zasady rozstania.

źródło: Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę? Sprawdź gotowy wzór!

Problem podczas rozwiązywania umowy

Wypowiedzenie umowy o pracę nie musi jednak pójść zgodnie z naszymi oczekiwaniami i często możemy trafić na szefa, który za nami nie przepada i nie będzie nas chciał puścić ze stanowiska szybciej, niż po 3 miesiącach. Wtedy będzie niestety trzeba obejść się smakiem, dokończyć pracę i opóźnić o kilka miesięcy wyjazd, jeśli będzie istniała taka możliwość. Pozostanie również możliwość walczenia o swoje na kilka innych sposobów, związanych z aspektami prawnymi. 

Wyższe zarobki

Sporo wyższe zarobki sprawiają, że mnóstwo osób z krajów z nieco słabszą gospodarką postanawia wyjechać na zachód i spróbować odmienić swoje życie. Nie ma się czemu dziwić, gdyż w Polsce ponad 50% osób zarabia kwoty, które często wystarczają na utrzymanie mieszkania i zakup jedzenia, a na spełnienie marzeń i wiele różnego rodzaju prezentów niestety już nie wystarcza. Dlatego też przyjęcie propozycji nowej pracy za granicą jest zupełnie naturalne.